Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
120 Jordan Doyle Williamstown Cricket Club East/West 2nd XI5 1 Mt Waverley Cricket Club
112 Ricky Damiano Brighton Cricket Club North/South 1st XI5 1 Ormond Cricket Club
111* Somil Bandi Box Hill Cricket Club East/West 1st XI4 1 Taylors Lakes Cricket Club
110 Graeme C Rummans Caulfield Cricket Club North/South 1st XI5 1 Ivanhoe Cricket Club
107 Anand Choudhary Brunswick Cricket Club North/West 4th XI4 1 Werribee Cricket Club
104 Steven Phillips Croydon Cricket Club South/East 4th XI4 1 Mt Waverley Cricket Club
104* Josh Turner Yarraville Cricket Club North/West 3rd XI4 1 Taylors Lakes Cricket Club
102* Brent McMinn Williamstown Cricket Club East/West 1st XI5 1 Mt Waverley Cricket Club
101 Shaun M Dean Werribee Cricket Club East/West 1st XI4 1 Bayswater Cricket Club
101 Ricky Damiano Brighton Cricket Club North/South 1st XI4 1 Brunswick Cricket Club
101* Daniel J Kiely Balwyn Cricket Club East/West 1st XI5 1 Altona Cricket Club
101 Navrojdeep S Virk Hoppers Crossing Cricket Club East/West 1st XI5 1 Taylors Lakes Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
7/47 Alexander Pannell Ivanhoe Cricket Club North/South 2nd XI4 1 Ormond Cricket Club
6/23 Ashane De Silva Yarraville Cricket Club East/West 1st XI4 1 Croydon Cricket Club
6/34 Omar I Ilyas Williamstown Cricket Club North/West 4th XI4 1 Hoppers Crossing Cricket Club
5/18 Tom Buffin Brighton Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Ormond Cricket Club
5/19 Mars R Lester Yarraville Cricket Club North/West 4th XI4 1 Taylors Lakes Cricket Club
5/24 Yash Khushalani Box Hill Cricket Club South/East 4th XI4 1 Bayswater Cricket Club
5/27 Brad Jones Melton Cricket Club East/West 1st XI4 1 Balwyn Cricket Club
4/5 Ameya Gharat St Bernard's OC Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Coburg Cricket Club
4/9 Michael P Splatt Oakleigh Cricket Club North/South 1st XI4 1 Preston Cricket Club
4/11 Paul Chappell Kew Cricket Club North/West 4th XI4 1 Preston Cricket Club
4/15 Guy Edwins Brighton Cricket Club South/East 4th XI4 1 Balwyn Cricket Club
4/15 Nicholas Goode Mt Waverley Cricket Club South/East 3rd XI4 1 Croydon Cricket Club
4/19 Chris Brown Croydon Cricket Club East/West 1st XI5 1 Noble Park Cricket Club
4/21 Jack L Worgan Brunswick Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Oakleigh Cricket Club
4/22 Archie Flynn Bayswater Cricket Club South/East 4th XI4 1 Box Hill Cricket Club
4/22 Benjamin Hart Coburg Cricket Club North/West 3rd XI4 1 Melton Cricket Club
4/24 Michael L Letcher Balwyn Cricket Club South/East 3rd XI4 1 Brighton Cricket Club
4/25 Caleb Lefebvre Moorabbin Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Elsternwick Cricket Club
4/26 Josh Turner Yarraville Cricket Club North/West 3rd XI4 1 Taylors Lakes Cricket Club
4/27 Jack Pollard Bayswater Cricket Club East/West 1st XI5 1 Endeavour Hills Cricket Club
4/27 Thomas J Bradshaw Elsternwick Cricket Club South/East 4th XI4 1 Malvern Cricket Club
4/28 Jacob Hutchinson Coburg Cricket Club North/West 3rd XI4 1 Melton Cricket Club
4/28 Thomas C Hall Plenty Valley Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Preston Cricket Club
4/28 Hamish D Paterson Croydon Cricket Club East/West 1st XI4 1 Yarraville Cricket Club
4/29 Jack A Moss Brunswick Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Oakleigh Cricket Club
4/32 Aiden Purcell Brunswick Cricket Club North/West 3rd XI4 1 Werribee Cricket Club
4/33 Thomas H Foley Elsternwick Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Moorabbin Cricket Club
4/34 Tom Childs Caulfield Cricket Club North/South 2nd XI5 1 Ivanhoe Cricket Club
4/39 James S Wild Ormond Cricket Club North/South 1st XI4 1 Ivanhoe Cricket Club
4/52 Travis J Waring Hoppers Crossing Cricket Club East/West 2nd XI5 1 Taylors Lakes Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Jack Budd Werribee Cricket Club East/West 2nd XI4 1 Bayswater Cricket Club
3Nicholas Rickerby Bayswater Cricket Club East/West 2nd XI4 1 Werribee Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 Brent Kremer Croydon Cricket Club East/West 1st XI4 1 Yarraville Cricket Club
400Avtej Singh Bayswater Cricket Club East/West 2nd XI5 1 Endeavour Hills Cricket Club
301Travis Nightingale Bayswater Cricket Club East/West 1st XI5 1 Endeavour Hills Cricket Club
301Sagar Sareen Malvern Cricket Club North/South 2nd XI4 1 Plenty Valley Cricket Club
301Brenton L Hodges Williamstown Cricket Club East/West 1st XI4 1 Endeavour Hills Cricket Club
310Nick Chamberlain Kew Cricket Club North/South 2nd XI4 1 Elsternwick Cricket Club
211Vuos Vu Altona Cricket Club North/West 3rd XI4 1 Plenty Valley Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
3/257 Williamstown East/West 2nd XI5 1 Mt Waverley
3/249 Williamstown East/West 1st XI5 1 Mt Waverley
7/244 Brighton North/South 1st XI5 1 Ormond
6/240 Box Hill East/West 1st XI5 1 Yarraville
7/235 Moorabbin South/East 3rd XI4 1 Caulfield
10/234 Caulfield South/East 3rd XI4 1 Moorabbin
6/233 Yarraville East/West 2nd XI4 1 Croydon
9/232 Caulfield North/South 1st XI5 1 Ivanhoe
6/229 Coburg North/South 2nd XI4 1 Moorabbin
8/229 Werribee CC East/West 2nd XI4 1 Bayswater

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
165 N Kalaiya - J Doyle Williamstown East/West 2nd XI5 1 Mt Waverley
161 J Beaton - A Quirk Croydon East/West 2nd XI4 1 Yarraville
146* J Lusk - A Shah Croydon South/East 3rd XI4 1 Mt Waverley
145* L Mullaly - J Turner Yarraville North/West 3rd XI4 1 Taylors Lakes
145 NS Virk - L Goegan Hoppers Crossing CC East/West 1st XI5 1 Taylors Lakes
134 SW Groves - BA Marks Elsternwick North/South 2nd XI5 1 Moorabbin
123 LW Davidson - JR Smith Box Hill East/West 1st XI5 1 Yarraville
123 R Damiano - J Damiano Brighton North/South 1st XI5 1 Ormond
120 BP Robinson - C McMahon Box Hill East/West 2nd XI5 1 Yarraville
118 A Ford - M Burton Werribee CC East/West 2nd XI5 1 Melton